Blog
Blog prawniczy
Balticc
Balticc Uczony w prawie i faryzeusz
5 obserwujących 20 notek 72600 odsłon
Balticc, 17 lipca 2017 r.

Podatek paliwowy - TAK! - od luksusowych aut "firmowych"

615 28 0 A A A
Skoda
Skoda

       Ostatnio dużo emocji wzbudziła opłata paliwowa. Uważam, że projekt ma szansę na realizację.   Na naszych oczach właściciele firm, dyrektorzy banków i ich managerowie kupują bowiem rzekomo służbowe samochody, a faktycznie służą one do ich celów prywatnych. Problem także w tym, że są to auta luksusowe kupowane w ten sposób po niższej cenie. Jest to więc okradanie reszty Polaków, którzy za takie auta muszą zapłacić finalnie dużo dużo więcej. Tutaj są więc realne pieniądze do odebrania i to w paliwie, np. +5 zł / litr. A co nie stać  na to  właściciela AUDI A4 za 180 tys. zł ?  Tyle kosztuje ,,zwykłe" A4 z dobrym silnikiem, ale bez skórzanej tapicerki, nie mówiąc już o cenie AUDI A5, A6, A7. Tylko od stycznia do sierpnia 2016 roku zarejestrowano w Polsce ponad 7 tys. nowych BMW i po ponad 6 tys. nowych AUDI i  MERCEDESÓW. Idę o zakład, że ok. 80% z nich to auta ,,służbowe".

      Podatkiem takim sugeruję obłożyć firmowe auta osobowe o wartości od  70 tys. zł wzwyż. Niech wartość podatku rośnie od 1 zł do 4 zł/litr wraz z wartością rynkową samochodu (w pierwszych 2 latach do zakupu nowego auta decyduje wartość zakupu). Dodam, że  np. cena BMW X5, które jakże często widuję na ulicach Gdańska, czy Warszawy dopiero zaczyna się od 230 tys. zł, a kończy na 577 tys. zł. Tych ludzi naprawdę stać na taki podatek. Oczywiście, mogliby płacić i  plus 12 zł/litr dla aut w cenie powyżej 250 tys. zł, ale o ile  znam psychikę takich ludzi, zaczęliby tankować na konto prywatnych samochodów i przekręcać liczniki. Tutaj byłby obowiązek tankowania  ,,na firmę", weryfikowany stanem licznika. 

      Z podatku zwolniłbym tylko lekarzy szpitali publicznych, którzy pełnią w dużych ilościach dyżury nocne w tych placówkach. Wiem, że rano wracają po takiej nieprzespanej nocy do domu samochodami i niech to będą nawet bardzo dobre auta, które koryguje ich błędy różnymi systemami. Czasem też jadą na złamanie karku do szpitala, aby zrobić pilny zabieg, bo tylko oni mają daną wiedzę. Podobnie zwolniłbym wypożyczalnie  samochodów z tego podatku, pod warunkiem, że nie są one tam także autami służbowymi.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Oczywiście, możemy się spierać, czy publiczne wyrażanie poparcia dla, np. osiągnięć...
  • Minister Waszczykowski powinien zapytać Sekretarza Stanu USA od kiedy ten kraj popiera...
  • A zna Pan wersję z muchami, które jedzą...

Tagi

Tematy w dziale Gospodarka