Blog
Blog prawniczy
Balticc
Balticc Uczony w prawie i faryzeusz
5 obserwujących 20 notek 72600 odsłon
Balticc, 6 lipca 2017 r.

Polski Homar będzie będzie od Lockheed-Martin

898 10 0 A A A

No i doczekaliśmy się.  Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że program Homar będzie rozwijany przez Polską Grupę Zbrojeniową w oparciu o współpracę z Lockheed-Martin,  o ile tylko będzie tylko zgoda na to rządu USA. Amerykanie oferują nam system HIMARS,  który posiada pociski o zasięgu 80 i 300 km, co jest ekonomicznie korzystne. Czekamy na harmonogram.  Bez planu  nie wolno działać. Więcej o problemach tego programu w Notka

Ponadto minister Antoni Macierewicz poinformował, że w ramach innego programu obrony przeciwlotniczej będziemy chcieli kupić zestawy PATRIOT od tego samego dostawcy.

W praktyce oznacza to, że idziemy rumuńskim śladem.  W tym bowiem roku Rumunia podjęła analogiczne decyzje, przy czym chyba Rumuni nie będą podejmować próby osadzenia tych zestawów na rodzimym podwoziu.  Wszystko wskazuje na to, że Polska wykorzysta tu nowe Jelcze. Możliwe będzie też połączenie obu systemów poprzez wykorzystanie HOMARA do niszczenia wrogich wyrzutni pocisków rakietowych, uprzednio namierzonych przez systemy obrony przeciwrakietowej. 

Teraz najważniejszym jest uzyskanie możliwości produkcji rakiet do tych systemów w Polsce.  To bardzo drogie elementy.  Muszą być relatywnie tanie,  aby polska armia mogła je użyć na masową skalę. 

Nawet jeśli to tylko jaskółki zmiany,  to i tak od dzisiaj niebo nad Polską jest jaśniejsze.  Trzeba jednak pamiętać,  że paradoksalnie nakręci to zbrojenia w Rosji i formowanie ofensywnych  nowych jednostek pancernych w zachodniej Rosji. Rosja niestety to robi, a na ten rok zaplanowała potężne manewry przy naszej granicy. To się może źle skończyć. Wg mnie Polska powinna pilnie wynegocjować wynajem tych systemów z zapasów uzbrojenia USA, do czasu wyprodukowania naszych zestawów, aby zniechęcić Rosję do tego nerwowego podkręcania tempa agresywnych działań.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Oczywiście, możemy się spierać, czy publiczne wyrażanie poparcia dla, np. osiągnięć...
  • Minister Waszczykowski powinien zapytać Sekretarza Stanu USA od kiedy ten kraj popiera...
  • A zna Pan wersję z muchami, które jedzą...

Tagi

Tematy w dziale Społeczeństwo