Blog
Blog prawniczy
Balticc
Balticc Uczony w prawie i faryzeusz
5 obserwujących 20 notek 72600 odsłon
Balticc, 2 lipca 2017 r.

Homar, Olcha, Polonez, Smiercz - tylko nasz system nie działa

378 4 0 A A A

"Obchodzimy" właśnie 2 rocznicę rozpoczęcia polskich rozmów z amerykańskim koncernem Lockheed-Martin w sprawie zakupu systemu rakietowego HIMARS o zasięgu od 70 do 300 km. Jednocześnie Polska "obchodzi" 10 rocznicę uruchomienia programu WR- 300, czyli właśnie programu HOMAR, dot. pozyskania tej broni. Jest to kluczowa broń, której ZSRR świadomie nie sprzedał nam za czasów Układu Warszawskiego,  aby zasięg uzbrojenia polskich sił lądowych nie przekraczał 30-40 km, przy masowym ataku.  W razie wojny oznacza to, że rosyjski  odpowiednik HOMARA, czyli znany już od lat 70. XX wieku system Smiercz, może ostrzeliwać nasze wojska, a nasze  wojska lądowe nie będą w stanie mu odpowiedzieć. Polska armia już od 2015r. czeka na zakup tego systemu.  

Co zrobili w tym czasie, zaledwie 2 lat,  nasi sąsiedzi?

1.  Ukraina w ubiegłym roku rozpoczęła próby zmodernizowanej wersji SMIERCZA, tj. systemu OLCHA (ukr.: WILHA),

2. Białoruś,  we współpracy z Chinami, wyprodukowała swoją modernizację SMIERCZA  w postaci POLONEZA.

3. W kwietniu br. Rumunia zdecydowała o zakupie wymienionego tu systemu HIMARS z USA i przy okazji  systemu PATRIOT.

Rosyjski SMIERCZ jedną salwą pokrywa ogniem kilka hektarów obszaru rozlokowania wojsk nieprzyjaciela lub odcinka jego natarcia. To straszna broń - zostaje po niej spalona ziemia i wraki spalonego sprzętu wojskowego.  Może też zniszczyć całą kolumnę,  np. 100 czołgów,  gdyż są w tym systemie specjalne pociski,  które służą tylko jako nośnik dla kilku pocisków przeciwpamcernych naprowadzanych na ciepło, które atakują strop czołgów,  wielokrotnie słabiej opancerzony, niż burty.  

Osobiście jestem załamany stanem realizacji programu. To jest nasza zdolność realnego odstraszania i obrony.  To jest nasza niepodległość. Łatwiej kupić nawet 1000 HOMARÓW,  niż odzyskać niepodległość.  Ostatnio trwało to ok. 120 lat. Przecież tu chodzi o zwykły zakup, nie ma barier technicznych itp. Sam mogę podjąć tu decyzję - za 3-6 miesięcy byłaby umowa, gdybym dzisiaj rozpoczął rozmowy.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Oczywiście, możemy się spierać, czy publiczne wyrażanie poparcia dla, np. osiągnięć...
  • Minister Waszczykowski powinien zapytać Sekretarza Stanu USA od kiedy ten kraj popiera...
  • A zna Pan wersję z muchami, które jedzą...

Tagi

Tematy w dziale Społeczeństwo